14. 2000/2001

 

konkurrens

Serie Segrare
Damer, division I nordvästra N/A Fornudden IB
Damer, division II IBS Björns Hög
Damer, division III Lamadjurets AIBC
Damer elit norra Balrog IK
Damer, reserv klass I västra IF Vesta
Damer, reserv klass I östra IFK Dannemora/Ö
Flickor 11 Fyrislunds BK
Flickor 12 IF Vindhemspojkarna
Flickor 13 Storvreta IBK 18
Flickor 14 Heby AIF
Flickor 15 Storvreta IBK 12
Flickor 16 Storvreta IBK 12
Herrar, division I östra Storvreta IBK
Herrar, division II norra Svealand Sala Silverstaden IBF
Herrar, division III IF Vesta
Herrar, division IV västra Gottsunda IF
Herrar, division IV östra Blidö IF
Herrar, division V västra IBK Aros
Herrar, division V östra Almunge IK
Herrar, division VI Kilens IK
Herrjuniorer 18, division I Hagunda IF
Herrjuniorer 18, division II IF Vesta 2
Herrjuniorer 20 Hagunda IF
Herrar, reserv klass I västra Fyrislunds BK
Herrar, reserv klass I östra IFK Dannemora/Ö
Herrar, reserv klass II västra Åsunda IF
Herrar, reserv klass II östra IBK Katedral C
Herrar, reserv elit Storvreta IBK
Pojkar 11, central Årsta IK
Pojkar 11, västra Grillby IBK
Pojkar 11, östra Gottsunda IF 1
Pojkar 12, serie A IK Sirius IBK
Pojkar 12, serie B västra IF Vesta
Pojkar 12, serie B östra Storvreta IBK 34
Pojkar 13, serie A IK Sirius IBK
Pojkar 13, serie B västra Hagunda IF
Pojkar 13, serie B östra Alunda IBF
Pojkar 14, serie A Årsta IK
Pojkar 14, serie B IF Vesta
Pojkar 15, serie A SK Vide
Pojkar 15, serie B Nyby IBK
Pojkar 16, serie A IF Vesta
Pojkar 16, serie B Munksundets FK

 

                                           15. 2001/2002

Siffror

Elitserien i innebandy för herrar Säsong 2001/2002 Vinnarna var Pixbo Wallenstam IBK  Elitserien i innebandy för herrar 2001/2002 var Sveriges högsta division i innebandy.  Grundserien bestod av 16 lag och 30 omgångar, varav de åtta bästa lagen gick vidare till SM-slutspelet.

Styrelse

Ordförande: Arne Nordesjö, Uppsala

Vice ordf.: Åsa Jansson, Knivsta

Sekreterare: Bo Fallenius, Öregrund (adjungerad)

Kassör: Ulf Willén, Uppsala

Ledamöter: Anna Beskow, Uppsala, Mats Åkesson, Täby, Åsa Karlsson, Vänge,Bengt Johansson, Uppsala,Tomas Grandin, Uppsala (suppleant), Mattias Hjelm, Uppsala (suppleant)

 

 

 

Utmärkelser:

Årets förening:

Årets spelare, damer: Hanna Pettersson, IF Vesta

Årets spelare, herrar: Lars Johnsson, Storvreta IBK

Årets domare: Per Ericsson, Björklinge och Johan Ahlinder, Uppsala

Årets ledare: Thony Lundell, IF Vesta

16. 2002/2003

rubrik

duhudeh

 

 

Styrelse

Ordförande: Arne Nordesjö, Uppsala

Ordförande: Arne Nordesjö, Uppsala

Vice ordf.: Åsa Jansson, Knivsta

Sekreterare: Bo Fallenius, Öregrund (adjungerad)

Kassör: Ulf Willén, Uppsala

Ledamöter: Anna Beskow, Uppsala, Mats Åkesson, Täby, Åsa Karlsson, Vänge,Bengt Johansson, Uppsala,Tomas Grandin, Uppsala (suppleant), Mattias Hjelm, Uppsala (suppleant)

 

 

 

Utmärkelser:

Årets förening: Storvreta IBK

Årets spelare, damer:

Årets spelare, herrar:

Årets domare:

Årets ledare:

Serie Segrare
Damer, Division II Årsta IK
Damer, Division III Storvreta IBK U
Damjuniorer 18 Storvreta IBK
Lilla DM, Herrar, Grupp A Enköpings IBK
Lilla DM, Herrar, Grupp B Funbo IF
Lilla DM, Herrar, Grupp C IBK Årsta
Damer reserv klass I IF Vesta
Flickor 12, Västra Storvreta IBK 20
Flickor 12, Östra Nyby IBK
Flickor 13 Fyrislunds BK
Flickor 14, Västra Gottsunda IF
Flickor 14, Östra Storvreta IBK 18
Flickor 15 Rasbo IK
Flickor 16 Heby AIF
Herrar, division III IFK Dannemora/Österby
Herrar, division IV Västra Enköpings IBK
Herrar, division IV Östra Alunda IBF
Herrar, division V Norra IBK Årsta
Herrar, division V Östra Östhammars SK
Herrjuniorer 18, divsion I Storvreta IBK 1
Herrjuniorer 18, divsion II Enköpings IBK
Herrar Reserv, division I IF Vesta
Herrar Reserv, division II Loke IBK
Herrar Reserv, division III Årsta IK/IBK Årsta
Pojkar 12, Centrala Hagunda IF 2
Pojkar 12, Norra Storvreta IBK 38
Pojkar 12, Västra Lamadjurets AIBC
Pojkar 12, Östra Rasbo IK
Pojkar 13, serie A Årsta IK
Pojkar 13, serie B, Centrala Gottsunda IF 1
Pojkar 13, serie B, Västra Gottsunda IF 2
Pojkar 13, serie B, Östra Frösåkers IF
Pojkar 14, serie A IK Sirius IBK
Pojkar 14, serie B, Västra Heby AIF
Pojkar 14, serie B, Östra IFK Dannemora/Ö
Pojkar 15, serie A IK Sirius IBK
Pojkar 15, serie B Tobo/Örbyhus FF
Pojkar 16,serie A Årsta IK 2
Pojkar 16, serie B Heby AIF 1

                                 17. 2003/2004

rubrik

duhudeh

 

 

Styrelse

Ordförande: Arne Nordesjö, Uppsala

Ordförande: Arne Nordesjö, Uppsala

Vice ordf.: Åsa Jansson, Knivsta

Sekreterare: Bo Fallenius, Öregrund (adjungerad)

Kassör: Ulf Willén, Uppsala

Ledamöter: Anna Beskow, Uppsala, Mats Åkesson, Täby, Åsa Karlsson, Vänge,Bengt Johansson, Uppsala,Tomas Grandin, Uppsala (suppleant), Mattias Hjelm, Uppsala (suppleant)

 

 

 

Utmärkelser:

Årets förening:

Årets spelare, damer:

Årets spelare, herrar:

Årets domare:

Årets ledare:

Serie Segrare
D2 Sten Sture BK
D3 Storvreta IBK U
DJ18 Storvreta IBK
DR1 Björns Hög/Årsta
F12 Årsta IK
F13A Storvreta IBK 20
F13B Stenhagens KK 2
F14 Årsta IK
F15A Storvreta IBK 18
F15B Rasbo IK
H3 IF Vesta
H4 Funbo IF
H5V Fyrislunds BK
H5Ö Nyby IBK
H6V BK Bomben
H6Ö Upsala IF
HJ18:1 Storvreta IBK 1
HJ18:2 Snesslinge IBK
HR1 Funbo IF
HR2 Valhall IBK
HR3 Hagunda IF
P12C Årsta IK
P12N Gottsunda IBF 2
P12V Grillby IBK
P12Ö Storvreta IBK 41
P13A Storvreta IBK 38
P13BN Björklinge BK
P13BV SK Vide 2
P13BÖ IS Saga 1
P14A IK Sirius IBK
P14BV Valhall IBK 2
P14BÖ Kilens IK
P15A Storvreta IBK 35
P15BV Årsta IK 2
P15BÖ Nyby IBK
P16A IK Sirius IBK
P16B Storvreta IBK 30

                                18. 2004/2005

rubrik

duhudeh

 

 

Styrelse

Ordförande:

Ordförande:

Vice ordf.:

Sekreterare:

Kassör:

Ledamöter:

 

 

 

Utmärkelser:

Årets förening:

Årets spelare, damer:

Årets spelare, herrar:

Årets domare:

Årets ledare:

Serie Segrare
D2 Sten Sture BK
D3V Hagunda IF
D3Ö Livets Ords IF
DM damer, grupp A Sten Sture BK
DM damer, grupp B Fyrislunds BK
DM damer, grupp C Storvreta IBK
DJ20 IBK Alba
DR Sten Sture BK
F12V Hagunda IF
F12Ö IK Sirius IBK
F13 Årsta IK
F14A Storvreta IBK 14
F14B Nyby IBK
F15 Årsta IK
F16 Gottsunda IBF
H3 IF Vesta
H4 Frötuna IBF
H5 Upsala IF
H6V Sten Sture BK
H6Ö Wattholma IBK
DM herrar, grupp A Edsbro IF
DM herrar, grupp B Årsta IK
DM herrar, grupp C Valhall IBK
DM herrar, grupp D Funbo IF
HJ18:1 Gävle GIK
HJ18:2 Västerlöfsta IBF
HR1 Alunda IBF
HR2 Hagunda IF
HR3 Ultuna Studentkårs IF
P12N Storvreta IBK 43
P12V Stenhagens KK 2
P12Ö IK Sirius IBK
P13A Gottsunda IBF 1
P13BV Gottsunda IBF 2
P13BÖ Storvreta IBK 40
P14A Lamadjurets AIBC
P14BV Gottsunda IBF 1
P14BÖ Hagunda IF 2
P15A Årsta IK
P15BV Hagunda IF
P15BÖ Öregrunds IK
P16A Årsta IK 1
P16B Valhall IBK
ÖSTSVENSKAN Storvreta IBK

                                19. 2005/2006

rubrik

duhudeh

 

 

Styrelse

Ordförande:

Ordförande:

Vice ordf.:

Sekreterare:

Kassör:

Ledamöter:

 

 

 

Utmärkelser:

Årets förening:

Årets spelare, damer:

Årets spelare, herrar:

Årets domare:

Årets ledare:

serie     vinnare   

 D2      Sten Sture BK

D3      Storvreta IBK

UDJ18    Storvreta IBK

DR1     Björns Hög/Årsta

F12     Årsta IKF

13A    Storvreta IBK 20

F13B    Stenhagens KK 2

F14     Årsta IK

F15A    Storvreta IBK 18

F15B    Rasbo IK

H3      Hagunda IK

H4      Funbo IFH

5V     Fyrislunds BK

H5Ö     Nyby IBK

H6V     BK Bomben

H6Ö     Upsala IF

HJ18:1  Storvreta IBK 1

HJ18:2  Snesslinge IBK

HR1     Funbo IF

HR2     Valhall IBK

HR3     Hagunda IF

P12C    Årsta IK

P12N    Gottsunda IBF 2

P12V    Grillby IBK

P12Ö    Storvreta IBK 41

P13A    Storvreta IBK 38

P13BN   Björklinge BK

P13BV   Årsta IK 2

P13BÖ   IS Saga 1

P14A    IK Sirius IBK 

P14BV   Valhall IBK 2

P14BÖ   Kilens IK

P15A    Storvreta IBK 35

P15BV   Årsta IK 2

P15BÖ   Nyby IBK

P16A    IK Sirius IBK

P16B    Storvreta IBK 30

                                20. 2006/2007

rubrik

d

 

 

Styrelse

Ordförande:

Ordförande:

Vice ordf.:

Sekreterare:

Kassör:

Ledamöter:

 

 

 

Utmärkelser:

Årets förening:

Årets spelare, damer:

Årets spelare, herrar:

Årets domare:

Årets ledare:

serie     vinnare